The ad Scania R560 box truck for sale by auction has been sold and is not included in the search!
Similar ads
Sold
1/101
Brand:
Scania
Model:
R560
Type:
box truck
Year of manufacture:
2012
First registration:
2012-03-16
Mileage:
822,600 mi
Load capacity:
30,700 lb
Gross weight:
154,300 lb
Location:
Sweden Karlstad6609 km from you
Placed on:
Sep 14, 2024
Seller stock ID:
2146058
Auction:
1
Ending date:
2024-09-23 10:19
Description
Overall dimensions:
32.81 ft × 8.53 ft × 14.73 ft
Engine
Power:
560 HP (412 kW)
Fuel:
diesel
Euro:
Euro 5
Gearbox
Type:
automatic
Brakes
ABS:
Salon
Microwave oven:
Cabin
Air conditioner:
Cruise control:
Electrically operated mirrors:
Central lock:
Auxiliary lamps:
Additional equipment
Fuel heating:
Condition
Condition:
used
Små lackskador och allmänt slitage så som stenskott förekommer. Se bilder för skick.
Stereo saknas på bilderna men säljare kommer att montera en ny innan försäljning.Genomförda reparationer:Motor renoverades 2023Service:Service har genomförts de senaste 12 månaderna i egen regiServicebok:NejKommentar om service:Säljare är före detta lastbilsmekaniker och har gjort service själv.
Dragkrok: Bygel
Ant. passagerare: 1
Antal nycklar: 2
Däckdimension Axel 1: 385/65R22.5
Däckdimension Axel 2: 315/80R22.5
Däckdimension Axel 3: 315/80R22.5
Fordonsstatus: Avställd, fordonsskatt tillkommer vid påställning
Senaste godkända besiktning: 20240605
Besiktigad till och med: 20250531
Årsskatt: 500 kr
Vägavgift (kr/år): 15371
Fordonskategori EU: N3
Max släpvagnsvikt: 44000 kg
Lastutrymmets längd: 7400 mm
Lastutrymmets bredd: 2500 mm
Lastutrymmets höjd: 3200 mm
Inlastningshöjd: 1200 mm
hjulbas: 4700 / 1350 / 0
Registrerad hos Transportstyrelsen
Året runt-däck (Godkända för vinterbruk)
Elhissar
Digital färdskrivare
Fjädring
Sovhytt
Dieselvärmare
Taklucka
VBG-koppling
Kylskåp
Kaffebryggare
Multiratt
Handsfree
Fjärrlåsning